My Photo

Neredeyim?

Site güncellenince haber ver!


  • Lütfen mailinizi bırakın:
     
    Blog Updates by Bot A Blog
XML

« Kucucuk ulke!!! deyip gecmeyin... | Main | Pichincha da bir pazar gunu... »

November 20, 2005

Comments

anne

aksam gazetesi ekinde tam yarim sayfa senin cektigin fotolarla gezin hakkinda yazi cikti. 19 kasim tarihli.yukseklerde dikkatli ol.

can

||||www.aksam.com.tr alıntısı ||| 19.11.2005

Dünyanın öteki ucundaki modern zaman seyyahı

Türkiye’nin en iyi okullarına gidiyor, herkesin girmek için can attığı bir şirkette, iyi bir maaşla çalışmaya başlıyorsun, bir de kız arkadaşın oluyor. İnsan daha ne ister ki, diye düşüneceksiniz ama bir şey hep dürtüyor. Ve sen Baudelaire’in sözünü kılavuz ediyorsun kendine: “Her nerede değilsem, orada iyi olacakmışım gibi geliyor...” Her şeyi ardında bırakıp yolları yaşamın yapıyorsun!

KURGU DEĞİL GERÇEK

Bu hikâye 5 yıldır görmediğim arkadaşım Barış Akkiriş’e ait. Okuldan sonra herkes kendi yoluna derken, Barış karşıma www.barisnerede.com adlı sitede çıktı. Aslında Barış, öğrencilik zamanından beri hep “dolaşan”dı. Her yere ve hiçbir yere ait oldu. Dünya turu macerasının başlangıcını da onun satırlarından dinleyelim...

“Yolculuk fikri birdenbire ortaya çıkmadı. Ben hep hayatımı böyle yaşamak isterdim. Daha önce param olsa, daha önce çıkardım yola. Birçok yere kısa süreli seyahatler yaptım yaşamım boyu ve oralarda öğrendiklerim beni bu büyük yolculuğa hazırladı sanki. Dört yıl Turkcell’in pazarlama bölümünde çalıştım. Yeterli parayı biriktirdiğime inanınca istifa ettim. Endişe duymuyorum kariyerim için. Kaldığım yerden de başlayabilirim dönünce, yeni bir şeyler de yapabilirim. Ne istediğime karar vermek için bol bol vaktim var nasılsa...”

Ancak Barış zorluklara değinmeden de edemiyor: “25 Temmuz’da işimden ayrıldım. 10 Ağustos’ta Londra’dan New York’a uçuyordum. Ancak arada yaşadıklarım kolay değildi. İşimi, ailemi, arkadaşlarımı ve kız arkadaşımı geride bıraktım. Herkes bana destek oldu. Kararımı anlayışla karşıladılar ve bana cesaret verdiler.”

Gelelim işin en çok merak edilen kısmına, para meselesine... Barış dünya seyahatini kendi karşılıyor. Herhangi bir sponsor arayışına girmemiş. Kazandığını harcadığını söylüyor ve harcadığının keyfini son kuruşuna kadar da çıkardığını yazıyor.

2500 dolara dünya turu

Anlattığına göre bu seyahatin kilit bölümü uçak bileti. Bu sorunu da British Airways’in “One World” adlı, farklı şirketlerle ortak uçak bileti çözmüş. 2 bin 500 dolar değerindeki biletle istediği her yere uçabiliyor. Kalış için aylık ortalama bin dolar ayırdığını söylüyor.

Seyahat New York’tan başlamış. Ardından Meksika ve Guatemala’ya geçmiş. Guatemala’dan bir bot kiralayıp sınırı geçmiş ve Meksika’ya dönmüş. Oradan ver elini Karayipler. Karayipler’de havalar iyi gitmeyince bir haftalığına Küba’ya gitmiş. Gidiş o gidiş! Havasından mıdır, müziğinden mi yoksa tanıştığı güzel melez kızdan mı bilinmez, tam 1 ay Küba’da kalmış.

Şu sıralar Ekvador’u keşfediyor. Dünyanın en yüksek volkanı Cotopaxi’ye tırmanmak ve İspanyolca öğrenmek için bir süre burada kalmayı planlıyor. Sonra sırada Peru-Bolivya-Şili-Patagonya-Arjantin ve Brezilya var. Şimdiden Rio karnavalının hayalini kurmaya başlamış. Tüm bunları başarabilirse Paskalya Adası’na, Tahiti’ye ve Yeni Zelanda’ya gidecek. Oradan Avustralya’ya geçecek ve Türkiye’ye dönecek.

Yalnız seyahat

BARIŞ Akkiriş bir yıl sürecek macerasında yalnız. Tek başına seyahat etmeyi zor, ama öğretici olarak tanımlıyor: “Hemen insanların arasına karışmak, otobüste yanında oturanla konuşmak, yeni tanıştığın birine bir şeyler ısmarlamak, bazen fotoğraflara bakıp özlemek, bol bol düşünmek için yalnız seyahat birebir. Ama ara sıra moraliniz bozulabilir. Allahım dünyanın bir köşesinde, bu otelde tek başıma ne yapıyorum, diyebilirsiniz. Akşamları yalnız yemek yemek de hüzünlendiriyor insanı. Ama bunlara alıştım. Yalnızlıktan çok şey öğreniyorum.”

barisnerede.com

Dünya seyahatini adım adım izlemek için www.barisnerede.com’a tıklamanız yeterli. Bu sitede Barış gün gün yaşadıklarını yazıyor, fotoğraf ve film paylaşıyor. Sitede komik anekdotlara da rastlıyorsunuz. Barış’ın nezaket icabı bütün bir domuzu yemek zorunda kalması, Meksika sınırında yaşadığı zorluklar ve Küba’daki bir ayın sorumlusu güzel Kübalı gibi...

AyBErg

Anlamadığım şey kız arkadaşını geride bıraktım diyorsun ama Kübalı güzel diye gazeteler bile yazıyor.Ya kız arkadaşın geldiğin günü duvara kazıyor ya da çok rahatsınız... :)

zeki

aksam gazetesindeki yaziya link

The comments to this entry are closed.